W marcu Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wyniki 7 konkursu w ramach Poddziałania 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne” a pod koniec lipca br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju opublikowało listę projektów złożonych w konkursie w ramach Poddziałania 1.1.1 tzw. „Szybka Ścieżka”, w którym o dofinansowanie mogły ubiegać się duże przedsiębiorstwa.
„Czemu wyniki tych dwóch, bardzo ważnych dla naszych klientów, konkursów są dla nas tak wyjątkowe?” – pyta Jakub Woźniak, Członek Zarządu w GRUPA4 Fundusze Europejskie. „Nie tylko dlatego, że w obu przypadkach możemy pochwalić się pozyskaniem dotacji dla naszych klientów. Nie tylko dlatego, że w obu przypadkach są to firmy, które zaufały nam już po raz kolejny a współpraca z nimi liczona jest w latach. Przede wszystkim dlatego, że wnioski, które mieliśmy możliwość dla nich przygotować otrzymały najwyższe w konkursie ilości punktów przyznanych przez ekspertów BGK i NCBR, a to najlepszy dowód, że dobrze znamy się na swojej pracy” – dodaje Jakub Woźniak.
„Szybka Ścieżka” dla dużych przedsiębiorstw – sukces EC Engineering Sp. z o.o.
2 mln PLN dotacji w styczniu i prawie 2 mln PLN w lipcu – tak w wielkim skrócie można podsumować dotychczasową współpracę GRUPY4 z jednym z najlepiej rozwijających się biur projektowych w Europie, które od ponad dekady jest również znaczącym producentem oprzyrządowania dla lotnictwa i kolejnictwa, zatrudniającym ponad 150 dobrze wyszkolonych inżynierów, uczestniczących w projektowaniu najszybszych pociągów w Niemczech, we Włoszech czy w Chinach.
„Nasze zespoły spotkały się po raz pierwszy latem 2020 r. we współpracy przy przygotowaniu wniosku o dofinansowanie unijne w ramach zeszłorocznej edycji Szybkiej Ścieżki. Styczniowe wyniki sprawiły nam ogromną satysfakcję, ponieważ okazało się, że utrzymaliśmy 100% skuteczność w działaniu 1.1.1, w którym na listę dotacji wprowadzamy naszych klientów zawsze, ilekroć przygotowujemy dokumentację aplikacyjną w specjalnej rundzie konkursu przeznaczonej dla dużych przedsiębiorstw” – wspomina Sebastian Gołębiewski, Członek Zarządu w GRUPA4 Fundusze Europejskie. „Już przy pierwszej aplikacji wniosek EC Engineering Sp. z o.o. otrzymał jedną z najwyższych ocen w konkursie i pewnie między innymi również ten wynik przekonał Zarząd EC-E, by w kolejnej edycji również powierzyć nam przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej a my nie zawiedliśmy” – dodaje Sebastian Gołębiewski.
Projekt pt. „Opracowanie uniwersalnego i kompaktowego odbieraka prądu montowanego na dachach pojazdów elektrycznych opartego na innowacyjnym rozwiązaniu układu kinematycznego ramienia oraz głowicy” otrzymał najwyższą ilość punków, przyznanych przez ekspertów NCBR w I rundzie konkursu 1/1.1.1/2021.
Kredyt na innowacje technologiczne – sukces Aplex Sp. z o.o. Z. P. Chr.
Kredyt na innowacje technologiczne to instrument wsparcia finansowego mający na celu podniesienie innowacyjności i konkurencyjności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez umożliwienie im wdrożenia innowacji technologicznych, będących wynikiem własnych prac B+R lub wynikiem prac B+R nabywanych przez przedsiębiorców w ramach projektu. Wsparcie dla przedsiębiorcy stanowi premia technologiczna stanowiąca spłatę części kredytu technologicznego, udzielonego przez bank komercyjny na realizację inwestycji technologicznej.
Mechanizm wsparcia zakłada złożenie wniosku o kredyt technologiczny w jednym ze współpracujących z BGK banków komercyjnych. Po uzyskaniu promesy kredytowej przedsiębiorca składa wniosek o premię technologiczną do BGK. W przypadku pozytywnej oceny wniosku przez ekspertów branżowych, zapada decyzja o spłaceniu kredytu komercyjnego przedsiębiorcy do wysokości przyznanej przez BGK premii technologicznej.
„Taką właśnie pozytywną ocenę uzyskało przedsiębiorstwo Aplex, które na liście 25 najlepszych w konkursie firm, wybranych do dofinansowania, zajęło 3 lokatę pod względem ilości punków, tracąc do najlepszego w konkursie tylko 1,5 pkt.” – zaznacza Dariusz Gawroński, Członek Zarządu w GRUPA4 Fundusze Europejskie. „Współpraca z przedsiębiorstwem Aplex to modelowy przykład współpracy skazanej na sukces - firma z potencjałem, wieloletnią historią działalności i historią pozyskiwania funduszy unijnych, współpracująca z jednostka naukowa i posiadająca niezwykle ciekawy pomysł na projekt. Wydaje się, że taką pracę domową powinni odrobić wszyscy potencjalni wnioskodawcy o środki unijne, ponieważ takie modele mogą się długoterminowo opłacać” – podsumowuje Dariusz Gawroński.
Spółka Produkcja Artykułów z Tworzyw Sztucznych „Aplex” Sp. z o.o. Zakład Pracy Chronionej jest liderem branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i produkcji form wtryskowych w województwie kujawsko – pomorskim a jej projekt pt. „Wdrożenie innowacyjnej technologii wytwarzania porowatych wyprasek polimerowo-drzewnych” o wartości 12 mln PLN otrzymał 5,4 mln PLN unijnego wsparcia, dzięki przygotowanej przez zespół GRUPA4 Fundusze Europejskie Sp. z o.o. dokumentacji.
20 sierpnia 2021 r.