Rządowy Program NUTRITECH - Żywienie w świetle wyzwań poprawy dobrostanu społeczeństwa oraz zmian klimatu
Nabór wniosków: od 25.04.2025 r. do 25.07.2025 r.
Celem głównym Programu jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia w perspektywie do roku 2030 poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, uwzględniając zasady zrównoważonego rozwoju.
Cele szczegółowe Programu, to:
- wdrożenie opracowanych rozwiązań (produktów prozdrowotnych, planów żywieniowych, procesów, technologii i usług towarzyszących) zmniejszających ryzyko występowania przewlekłych chorób niezakaźnych (m.in. chorób dietozależnych);
- wdrożenie opracowanych rozwiązań (dieta spersonalizowana, produkty prozdrowotne, narzędzie wspomagające, usługi) skierowanych do osób dotkniętych przewlekłymi chorobami niezakaźnymi;
- wdrożenie poprzez rozwiązania technologiczne zasad zrównoważonego rozwoju w procesy produkcji i dystrybucji żywności prozdrowotnej.
Do konkursu mogą przystąpić konsorcja, w skład których wchodzą jednostki naukowe oraz przedsiębiorcy o statusie MŚP przy czym:
- w skład konsorcjum wchodzi co najmniej jedno przedsiębiorstwo MŚP oraz co najmniej jedna jednostka naukowa;
- liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo;
- w skład konsorcjum mogą wchodzić maksymalnie 4 podmioty;
- udział kosztów kwalifikowanych przedsiębiorstwa MŚP lub przedsiębiorstw MŚP w całkowitych kosztach kwalifikowanych projektu wynosi minimum 40%.
Chcesz wiedzieć w jaki sposób zaplanować swój projekt?
Skontaktuj się w z nami i umów na bezpłatną konsultację:
Sebastian Gołębiewski
tel. (+48) 664 039 122,
mail: sebastian@grupa4.pl
Tomasz Berchiet
tel. (+48) 608 525 171,
mail: tomasz@grupa4.pl
Dofinansowania na realizację projektów, które mogą obejmować:
- badania przemysłowe (możliwe do realizacji przez przedsiębiorstwo MŚP lub jednostkę naukową);
- eksperymentalne prace rozwojowe (możliwe do realizacji przez przedsiębiorstwo MŚP lub jednostkę naukową);
- prace przedwdrożeniowe, tj. działania obejmujące przygotowanie wyników do zastosowania w praktyce, w podziale na:
- prace przedwdrożeniowe – pomoc de minimis (możliwe do realizacji przez przedsiębiorstwo MŚP);
- prace przedwdrożeniowe – usługi doradcze dla MŚP (możliwe do realizacji przez przedsiębiorstwo o statusie MŚP).
ZAKRES TEMATYCZNY KONKURSU:
T.1 Nutrigenomika i Biomedycyna jako narzędzie wspierające walkę z przewlekłymi chorobami niezakaźnymi (m.in. chorobami dietozależnymi).
Zagadnienia poruszane w ramach obszaru:
- Opracowanie innowacyjnych rozwiązań dietetycznych bazujących na badaniach biomedycznych, w tym nutrigenomicznych, medycynie personalizowanej oraz analizie żywieniowych czynników ryzyka pozwalających na redukcję zapadalności na choroby dietozależne.
- Wiarygodne i oparte na faktach naukowych narzędzia pozwalające na opracowanie jednostkowych planów żywieniowych redukujących zapadalność na przewlekłe choroby niezakaźne.
- Rozwiązania technologiczne wykorzystujące podstawy molekularne chorób dietozależnych i ich wpływ na indywidualne plany żywieniowe, pozwalające na leczenie bądź łagodzenie objawów chorobowych.
- Produkty wykorzystujące różnice metaboliczne uwarunkowane genetycznie oraz środowiskowo, jako składnik indywidualnych planów żywieniowych wpływających na zmniejszenie częstości chorób cywilizacyjnych.
Zakres tematyczny nie obejmuje badań nad opracowaniem i stosowaniem suplementów diety.
T.2 Żywność w leczeniu i zapobieganiu chorobom.
Zagadnienia poruszane w ramach obszaru:
- Nowoczesne rozwiązania żywieniowe np. produkty, technologie, oparte o najnowszą wiedzę naukową, w walce z przewlekłymi chorobami niezakaźnymi.
- Innowacyjne dostępne cenowo produkty żywieniowe między innymi dla osób chorych lub zagrożonych chorobą dietozależną oraz w okresie rekonwalescencji pozwalające na leczenie bądź łagodzenie objawów chorobowych.
- Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie żywności funkcjonalnej we wspomaganiu leczenia chorób np. onkologicznych, metabolicznych, endokrynologicznych, gastroenterologicznych.
- Rozwiązania pozwalające na poprawę stanu zdrowia poprzez wzbogacenie diety w substancje bioaktywne o określonym działaniu prozdrowotnym obecne w produktach żywnościowych.
- Nowoczesne produkty oparte o różnorodne kompozycje bioaktywnych substancji pochodzenia naturalnego, mające zidentyfikowane, korzystne działanie biologiczne uzasadniające ich stosowanie w działaniach profilaktycznych, prewencyjnych, a także w dietoterapii.
Zakres tematyczny nie obejmuje badań nad opracowaniem i stosowaniem suplementów diety.
T.3 Aspekty technologiczne i gospodarcze prawidłowego żywienia
Zagadnienia poruszane w ramach obszaru:
- Powrót do natury – opracowanie rozwiązań pozwalających na zmniejszanie ilości dodatków do żywności oraz substancji szkodliwych w produkcji żywności i przetwórstwie rolno-spożywczym bez utraty jej wartości odżywczych, sensorycznych oraz zachowaniu bioróżnorodności i ochrony ekosystemów.
- Opracowanie innowacyjnych produktów i rozwiązań dotyczących prawidłowego żywienia przy użyciu alternatywnych źródeł białka.
- Opracowanie innowacyjnych technologii do produkcji żywności prozdrowotnej, dostępnej cenowo.
- Rozwiązania dotyczące gospodarki obiegu zamkniętego w produkcji zdrowej żywności.
- Rozwiązania umożliwiające weryfikację autentyczności pochodzenia żywności ekologicznej i funkcjonalnej np. unifikacja i dostępność składu, wdrażanie inteligentnych etykiet znakowania żywności, kontrola składu żywności zgodnie z normami UE.
- Narzędzia pozwalające na kontrolę jakości żywności poprzez analizę mikrobiomu zarówno w produktach, jak i w procesie przetwórstwa oraz zwiększenie wykorzystania drobnoustrojów w produkcji żywności.
Zakres tematyczny nie obejmuje badań nad opracowaniem i stosowaniem suplementów diety.
Aspekty finansowe projektu:
Min. wartość kosztów kwalifikowalnych: 2 mln PLN
Maks. wartość kosztów kwalifikowalnych: 20 mln PLN
Poziom dofinansowania:
Jednostki naukowe
- dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych - 100% kosztów kwalifikowalnych;
Przedsiębiorcy MŚP: pomoc publiczna
- na badania przemysłowe:
- małe / mikroprzedsiębiorstwa – do 80% kosztów kwalifikowalnych;
- średnie przedsiębiorstwa – do 75% kosztów kwalifikowalnych.
- na eksperymentalne prace rozwojowe:
- małe/ mikroprzedsiębiorstwa – do 60% kosztów kwalifikowalnych;
- średnie przedsiębiorstwa - do 50% kosztów kwalifikowalnych;
- na prace przedwdrożeniowe:
- pomoc de minimis – do 100% kosztów kwalifikowalnych, maksymalnie 300 000 euro;
- pomoc publiczna na usługi doradcze – do 50% kosztów kwalifikowalnych dla MŚP.
Alokacja konkursu: 60 mln PLN.
***
DLACZEGO GRUPA4?
Jesteśmy po to, by mogli Państwo realizować swoje plany. GRUPA4 to zespół specjalistów od prawa UE, finansów i zarządzania projektami z dofinansowaniem unijnym. Mamy doświadczenie w wielu branżach sektora prywatnego. Uczestniczymy w projektach B+R, inwestycyjnych czy eksportowych, osiągając uznanie klientów i wysokie pozycje w rankingach firm doradczych.
Wszystkie te kompetencje są do Państwa dyspozycji.
W pierwszej edycji konkursu NUTRITECH pozyskaliśmy 4,6 mln PLN dla spółki Smart Vegetables Innovations Sp. z o.o. na realizację projektu pt. "Opracowanie innowacyjnej technologii podwyższania zawartości związków bioaktywnych (antyoksydantów) w sałatach, bazującej na mikroorganizmach i nawożeniu organicznym".
Jesteśmy SMART
To już prawie 130 mln PLN dotacji pozyskanych w ramach FENG w 2023 r. i 2024 r.
Pozyskaliśmy 38,3 mln PLN dotacji (siódme co do wielkości dofinansowanie) w pierwszym konkursie nowej perspektywy UE na lata 2021 - 2027 - Ścieżka SMART w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, zorganizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości dla spółki URTESTE S.A. na badania i rozwój testu PANURI - do diagnozowania raka trzustki we wczesnych stadiach rozwoju.
W drugiej rundzie Ścieżki SMART postanowiliśmy pobić ten wynik i... się nam udało - na konta naszych klientów wpłynie niebawem 43,5 mln PLN dotacji (w tym czwarta co do wielkości dotacja w konkursie o wartości 27 mln PLN) a licznik dotacji pozyskanych dla naszych Klientów w Programie FENG w 2023 i 2024 r. zatrzymuje się chwilowo na wartości ponad 110 mln PLN. Innowacje, które zrodzą się dzięki realizacji projektów badawczo – rozwojowych przez spółki: United Robots Sp. z o.o., URTESTE S.A. i TAXUS UL Sp. z o.o. zasługują na to wsparcie.
W pierwszej rundzie konkursu dla projektów konsorcjalnych udało się coś równie niesamowitego - uzyskaliśmy 100-procentową skuteczność. Przygotowaliśmy dwie dokumentacje aplikacyjne dla konsorcjów: VASA Therapeutics Sp. z o.o. z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu oraz TAXUS UL Sp. z o.o. z Muzeum i Instytutem Zoologii Państwowej Akademii Nauk w Warszawie. VASA Therapeutics jest liderem projektu: "Rozwój innowacyjnego inhibitora metaloproteinaz MMP jako pierwszego w swojej klasie leku modyfikującego przebieg MMVD i SAS u psów" o wartości 21,7 mln PLN a TAXUS UL liderem projektu: "System wielkoobszarowego monitoringu dzikich zwierząt z wykorzystaniem fotopułapek i sztucznej inteligencji" o wartości 6,2 mln PLN. Oba projekty zostały docenione przez ekspertów NCBR i wybrane do dofinansowania. Łączna wartość pozyskanego dofinansowania w tej rundzie to 19,6 mln PLN
Seal of Excellence
W pierwszym - w ramach Programu FENG - konkursie "Seal of Excellence" Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało tylko 3 dotacje. W gronie najbardziej innowacyjnych laureatów znalazł się projekt spółki URTESTE S.A. pn."Test diagnostyczny do wykrywania nowotworu trzustki we wczesnym stadium jego rozwoju", który otrzymał 11,4 mln PLN dofinansowania UE.
Współpraca z dużymi przedsiębiorstwami
W drugiej edycji konkursu Ścieżka SMART (dla dużych przedsiębiorstw w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju) pozyskaliśmy łącznie 17 mln PLN dofinansowania na dwa projekty: "Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania aplikacji technicznych z EPP o przełomowych właściwościach, zgodnych z oczekiwaniami zgłaszanymi przez odbiorców z branż precyzyjnych" dla spółki HSV Polska Sp. z o.o. (14 mln PLN dotacji) oraz "Pantograf nowej generacji o podwyższonych parametrach funkcjonalno-użytkowych i niższej masie własnej dla sektora kolejnictwa" dla spółki EC ENGINEERING Sp. z o.o. (3 mln PLN dotacji).
7 na 8 złożonych przez nas projektów w działaniu 1.1.1 - Szybka Ścieżka dla dużych przedsiębiorstw uzyskało unijne dofinansowanie. Beneficjentami funduszy europejskich zostali nasi klienci: Polskie Linie Oceaniczne S.A., Agrolok Sp. z o.o., EC Enginnering Sp. z o.o., TATE Multimedia S.A.
54 mln PLN w jednej dotacji
GRUPA4 zdobyła jedną z największych dotacji w minionej perspektywie finansowej UE dla spółki Polskie Linie Oceaniczne S.A. To tylko jeden z przykładów naszej skuteczności.
480 mln PLN dla naszych klientów
W latach 2017-2022 pozyskaliśmy ponad 350 mln PLN dla naszych klientów. Nową perspektywę UE na lata 2021 - 2027 rozpoczęliśmy od pozyskania łącznie prawie 130 mln PLN w pierwszych konkursach: Ścieżka SMART w PARP i NCBR oraz Seal of Excellence w NCBR a także w konkursach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza.
Potrafimy zmieniać wnioski w uzyskane dotacje. To różnica, którą daje zdobyte doświadczenie.
Skontaktuj się w z nami i umów na bezpłatną konsultację:
Sebastian Gołębiewski
tel. (+48) 664 039 122,
mail: sebastian@grupa4.pl
Tomasz Berchiet
tel. (+48) 608 525 171,
mail: tomasz@grupa4.pl