Rządowy Program NUTRITECH - Żywienie w świetle wyzwań poprawy dobrostanu społeczeństwa oraz zmian klimatu
Termin naboru: od 6 lipca 2022 do 12 grudnia 2022 r.
Masz pomysł na projekt B+R? Zapraszamy do kontaktu z doradcą:
+ 48 608 525 171
+ 48 664 039 122
_______________________________________________________________________________
Podmioty uprawnione do dofinansowania: przedsiębiorstwa (MSP oraz duże) oraz konsorcja (przedsiębiorstw bądź przedsiębiorstw z jednostką naukową). W przypadku konsorcjum muszą być spełnione następujące warunki:
- liderem konsorcjum może być wyłącznie przedsiębiorstwo
- udział kosztów kwalifikowanych przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstw w całkowitych kosztach kwalifikowanych projektu wynosi minimum 50%
- max 3 podmioty.
Przedmiot dofinansowania: badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe (obligatoryjne) oraz prace przedwdrożeniowe (działania obejmujące przygotowanie wyników do zastosowania w praktyce).
ZAKRES TEMATYCZNY KONKURSU:
T.1 Nutrigenomika i Biomedycyna jako narzędzie wspierające walkę z przewlekłymi chorobami niezakaźnymi (m.in. chorobami dietozależnymi).
Zagadnienia poruszane w ramach obszaru:
- Opracowanie innowacyjnych rozwiązań dietetycznych bazujących na badaniach biomedycznych, w tym nutrigenomicznych, medycynie personalizowanej oraz analizie żywieniowych czynników ryzyka pozwalających na redukcję zapadalności na choroby dietozależne.
- Wiarygodne i oparte na faktach naukowych narzędzia pozwalające na opracowanie jednostkowych planów żywieniowych redukujących zapadalność na przewlekłe choroby niezakaźne.
- Rozwiązania technologiczne wykorzystujące podstawy molekularne chorób dietozależnych i ich wpływ na indywidualne plany żywieniowe, pozwalające na leczenie bądź łagodzenie objawów chorobowych.
- Produkty wykorzystujące różnice metaboliczne uwarunkowane genetycznie oraz środowiskowo, jako składnik indywidualnych planów żywieniowych wpływających na zmniejszenie częstości chorób cywilizacyjnych.
Zakres tematyczny nie obejmuje badań nad opracowaniem i stosowaniem suplementów diety.
T.2 Żywność w leczeniu i zapobieganiu chorobom.
Zagadnienia poruszane w ramach obszaru:
- Nowoczesne rozwiązania żywieniowe np. produkty, technologie, oparte o najnowszą wiedzę naukową, w walce z przewlekłymi chorobami niezakaźnymi.
- Innowacyjne dostępne cenowo produkty żywieniowe między innymi dla osób chorych lub zagrożonych chorobą dietozależną oraz w okresie rekonwalescencji pozwalające na leczenie bądź łagodzenie objawów chorobowych.
- Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie żywności funkcjonalnej we wspomaganiu leczenia chorób np. onkologicznych, metabolicznych, endokrynologicznych, gastroenterologicznych.
- Rozwiązania pozwalające na poprawę stanu zdrowia poprzez wzbogacenie diety w substancje bioaktywne o określonym działaniu prozdrowotnym obecne w produktach żywnościowych.
- Nowoczesne produkty oparte o różnorodne kompozycje bioaktywnych substancji pochodzenia naturalnego, mające zidentyfikowane, korzystne działanie biologiczne uzasadniające ich stosowanie w działaniach profilaktycznych, prewencyjnych, a także w dietoterapii.
Zakres tematyczny nie obejmuje badań nad opracowaniem i stosowaniem suplementów diety.
T.3 Aspekty technologiczne i gospodarcze prawidłowego żywienia
Zagadnienia poruszane w ramach obszaru:
- Powrót do natury – opracowanie rozwiązań pozwalających na zmniejszanie ilości dodatków do żywności oraz substancji szkodliwych w produkcji żywności i przetwórstwie rolno-spożywczym bez utraty jej wartości odżywczych, sensorycznych oraz zachowaniu bioróżnorodności i ochrony ekosystemów.
- Opracowanie innowacyjnych produktów i rozwiązań dotyczących prawidłowego żywienia przy użyciu alternatywnych źródeł białka.
- Opracowanie innowacyjnych technologii do produkcji żywności prozdrowotnej, dostępnej cenowo.
- Rozwiązania dotyczące gospodarki obiegu zamkniętego w produkcji zdrowej żywności.
- Rozwiązania umożliwiające weryfikację autentyczności pochodzenia żywności ekologicznej i funkcjonalnej np. unifikacja i dostępność składu, wdrażanie inteligentnych etykiet znakowania żywności, kontrola składu żywności zgodnie z normami UE.
- Narzędzia pozwalające na kontrolę jakości żywności poprzez analizę mikrobiomu zarówno w produktach, jak i w procesie przetwórstwa oraz zwiększenie wykorzystania drobnoustrojów w produkcji żywności.
Zakres tematyczny nie obejmuje badań nad opracowaniem i stosowaniem suplementów diety.
Aspekty finansowe projektu:
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 1 mln zł
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 10 mln zł
Poziom dofinansowania:
- do 80% kosztów kwalifikowalnych w zakresie badań przemysłowych
- do 60% kwalifikowalnych w zakresie prac rozwojowych
- w przypadku realizacji prac przedwdrożeniowych - do 90% kosztów kwalifikowalnych tych prac (pomoc de minimis)
- w przypadku realizacji prac przedwdrożeniowych w zakresie zakupu usług doradczych – do 50% kosztów kwalifikowalnych tych prac.
- Poziom dofinansowania dla jednostek naukowych, niebędących przedsiębiorstwami na wykonanie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych wynosi 100% kosztów kwalifikowalnych.
Alokacja konkursu: 100 mln zł
Od pierwszej rozmowy po finalne formalności, nasi doświadczeni specjaliści są pod ręką cały czas, dbając o to, by klient mógł skupić się na tym, co dla niego najważniejsze.
Zapraszamy do kontaktu.
Poznaj opinie klientów nt. współpracy z nami
Limity i wymagania do zakresu projektu:
- wysokość kosztów kwalifikowalnych w zakresie prac przedwdrożeniowych nie może przekroczyć 20% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu,
- projekt może obejmować kilka Obszarów tematycznych lub zagadnień w ramach wybranego Obszaru tematycznego konkursu, przy czym wnioskodawca musi wskazać jeden, główny Obszar tematyczny dotyczący projektu.
- Maksymalny okres realizacji projektu wynosi 48 miesięcy.
- Maksymalna liczba zadań w projekcie wynosi 10.
- Wnioskodawca jest zobowiązany w terminie 3 lat od zakończenia jego realizacji wdrożyć wyniki projektu.
- Projekt musi zakładać etap realizacji eksperymentalnych prac rozwojowych.
- Koszty pośrednie projektu są rozliczane ryczałtem. 25% sumy kosztów bezpośrednich (nieuwzględniających podwykonawstwa). 15% sumy kosztów bezpośrednich w przypadku prac przedwdrożeniowych.
- Możliwość wnoszenia wkładu własnego w formie wkładu rzeczowego (niepieniężnego) w postaci np.: towarów, materiałów, surowców, wartości niematerialnych i prawnych nabytych od osób trzecich na warunkach rynkowych, odpisy amortyzacyjne środków trwałych, wkład wniesiony przez stronę trzecią (nieodpłatna praca wolontariuszy, czy nieodpłatne świadczenie usług).
- wartość prac realizowanych na zasadzie podwykonawstwa nie może przekroczyć 60% kosztów kwalifikowalnych w przypadku badań przemysłowych i prac rozwojowych lub 40% w przypadku projektu realizowanego przez konsorcjum.
- rezultat projektu stanowi innowację produktową lub procesową oraz charakteryzuje się nowością co najmniej w skali polskiego rynku, w kontekście posiadanych przez niego nowych cech funkcjonalności, w porównaniu do rozwiązań dostępnych na rynku.
- wnioskodawca dysponuje prawami własności intelektualnej, które są niezbędne dla prowadzenia prac zaplanowanych w projekcie.
- uprawdopodobniono, że brak jest dostępnych i objętych ochroną, rozwiązań / technologii / wyników prac, których istnienie uniemożliwiałoby albo czyniło niezasadnym wdrożenie proponowanego rozwiązania.
- Premiowana współpraca z jednostkami naukowymi w ramach konsorcjum przemysłowo-naukowego (dodatkowy punkt w ramach kryteriów oceny projektu)
Katalog kosztów kwalifikowalnych na etapie prac badawczo-rozwojowych:
- koszty personelu: badaczy, techników i pozostałych pracowników pomocniczych w zakresie, w jakim zostali zatrudnienie w projekcie,
- koszty aparatury i sprzętu w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu (koszty amortyzacji sprzętu, kosztu wynajmu). Zakup/wytworzenie aparatury, infrastruktury informatycznej lub innego urządzenia (sprzętu) wyłącznie w przypadku gdy koszt nie przekracza 500.000 zł.
- Koszt wykorzystania aparatury, infrastruktury informatycznej lub innych urządzeń (sprzętu), których wartość przekracza 500.000 zł rozliczany może być w projekcie tylko za pomocą odpisów amortyzacyjnych.
- koszty budynków i gruntów w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu (koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu w przypadku budynków oraz koszty przekazania na zasadach rynkowych lub faktycznie poniesione koszty kapitałowe w przypadku gruntów),
- koszty badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy i patentów zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji udzielonej przez źródła zewnętrzne oraz koszty doradztwa i równorzędnych usług wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby projektu,
- inne koszty operacyjne, w tym koszt: materiałów, półproduktów, odczynników, sprzętu laboratoryjnego, koszty utrzymania linii technologicznych, instalacji doświadczalnych, elementy służące do budowy i na stałe zainstalowane w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej, koszty usług doradczych i usług równorzędnych, usługi obce, koszty uczestnictwa w konferencjach, koszty szkoleń pracowników realizujących zadania badawcze, koszty szkoleń związanych z obsługą zakupionej aparatury naukowo-badawczej, wynajme powierzchni laboratoryjnej wykorzystywanej do badań przemysłowych oraz prac rozwojowych, koszty promocji projektu, koszt audytu zewnętrznego, koszty delegacji.
- koszty pośrednie rozliczane w ramach ryczałtu w wysokości 25% całkowitych kosztów kwalifikowalnych prac badawczo-rozwojowych, do kosztów tych zaliczymy m.in.:
- koszty wynajmu lub utrzymania budynków wykorzystywanych do celów administracyjnych oraz przez personel administracyjny i zarządczy,
- koszty adaptacji pomieszczeń dla celów realizacji Projektu,
- koszty utrzymania infrastruktury – koszty mediów itp.
- koszty administracyjne,
- koszty wynagrodzeń personelu zarządzającego projektem oraz personelu obsługowego (kadry, finanse, księgowość, administracja),
- koszty urządzeń i sprzętu biurowego,
- koszty ubezpieczeń majątkowych.
Katalog kosztów kwalifikowalnych na etapie prac przedwdrożeniowych:
- koszty personelu zatrudnionego przy prowadzeniu prac przedwdrożeniowych,
- koszty podwykonawstwa – koszty usług doradczych lub równoważnych świadczonych w celu wykonywania prac przedwdrożeniowych w projekcie (łączna kwota nie może przekroczyć 70% całkowitych kosztów kwalifikowalnych ponoszonych w projekcie na prace przedwdrożeniowe finansowane w ramach pomocy de minimis)
- koszty narzędzi i sprzętu, koszty budynków i gruntów, koszty materiałów, utrzymania linii technologicznych, rozliczane na tych samych zasadach jak w przypadku kosztów związanych z etapem badawczo-rozwojowym,
- pozostałe koszty bezpośrednie zasadach jak w przypadku kosztów związanych z etapem badawczo-rozwojowym, a ponadto koszty opłat urzędowych ponoszonych w związku z realizacją prac przedwdrożeniowych (koszty uzyskania certyfikatów, patentu).
- Koszty pośrednie rozliczane w ramach ryczałtu w wysokości 15% całkowitych kosztów kwalifikowalnych prac przedwdrożeniowych.
Poznaj opinie klientów nt. współpracy z nami
Porozmawiajmy chwilę.
Sam ocenisz, czy warto się spotkać.
To do niczego nie zobowiązuje.