Kredyt ekologiczny
Działanie 3.1 Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)
TERMIN NABORU: od 17 października 2024 r. do 31 stycznia 2025 r.
Kredyt ekologiczny to propozycja dotacyjnego wsparcia inwestycji firm w poprawę efektywności energetycznej poprzez modernizację posiadanej infrastruktury. Dotację otrzymać mogą przedsiębiorstwa, które chcą zmodernizować posiadaną infrastrukturę (np. budynki, maszyny i urządzenia) a efektem tej modernizacji musi być ograniczenie zużycia energii pierwotnej w zmodernizowanym obszarze o przynajmniej 30 proc. w porównaniu do bieżącego zużycia.
Wsparcie odbywa się na zasadzie premii ekologicznej stanowiącej spłatę kredytu udzielonego przez bank komercyjny na realizację inwestycji. Premia ekologiczna jest wypłacana w transzach w trakcie realizacji inwestycji oraz po zakończeniu realizacji projektu w ramach płatności końcowej.
Przedmiotem inwestycji nie może być budowa nowego budynku, rozbudowa istniejącej nieruchomości czy też zakup nowego (bardziej energooszczędnego) parku maszynowego. W działaniu chodzi przede wszystkim o modernizację dotychczasowej infrastruktury w celu zwiększenia energooszczędności procesów w przedsiębiorstwie.
Skontaktuj się w z nami i poznaj szczegóły konkursu, bo dotacja zaczyna się od kontaktu:
Sebastian Gołębiewski
tel. (+48) 664 039 122,
mail: sebastian@grupa4.pl
Tomasz Berchiet
tel. (+48) 608 525 171,
mail: tomasz@grupa4.pl
PODSTAWOWE WARUNKI KONKURSU:
- złożenie wniosku o dofinansowanie musi zostać poprzedzone wykonaniem audytu energetycznego, który potwierdzi zasadność realizacji przedsięwzięcia w danym zakresie, i wykaże oszczędność energii na poziomie co najmniej 30% w odniesieniu do obszaru podlegającego zakresowi projektu. Audyt energetyczny przedsięwzięcia termodernizacyjnego jest obligatoryjny, w odróżnieniu od audytu efektywności energetycznej, który jest fakultatywny.
- przedsiębiorstwo musi posiadać zdolność kredytową (obligatoryjnym załącznikiem do wniosku jest promesa kredytu ekologicznego lub warunkowa umowa kredytu ekologicznego z komercyjnego banku kredytującego).
PRZYKŁADOWE INWESTYCJE:
- termomodernizacja istniejącego i wykorzystywanego do działalności gospodarczej budynku – np. ocieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej/drzwiowej, wymiana źródeł ogrzewania;
- nabycie systemów zarządzania energią w przedsiębiorstwie;
- wymiana posiadanych i wykorzystywanych do działalności gospodarczej linii produkcyjnych lub ich poszczególnych elementów – maszyny, urządzenia;
- instalacja OZE wytwarzającą energię na potrzeby własne wnioskodawcy wraz z ewentualnym magazynem energii.
KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O WSPARCIE?
Z propozycji mogą skorzystać przedsiębiorstwa:
- mikro, małe i średnie (MŚP) oraz
- small mid-caps (do 499 pracowników, i roczne obroty max 100 mln EUR oraz roczna suma bilansowa max 86 mln EUR)
- mid-caps (do 3000 pracowników).
ILE ŚRODKÓW MOŻNA UZYSKAĆ?
Maksymalna kwota kredytu ekologicznego to nawet 100% kosztów kwalifikowalnych projektu, co oznacza że nie jest wymagany wkład własny.
Intensywność wsparcia może wynieść od 30% do nawet 85% kosztów netto, i jej wysokość jest uzależniona od:
- lokalizacji inwestycji
- wielkości przedsiębiorstwa
- typu przedsięwzięcia.
ALOKACJA ŚRODKÓW W RAMACH NABORU: 660 mln złotych.
DLACZEGO GRUPA4?
Jesteśmy po to, by mogli Państwo realizować swoje plany. GRUPA4 to zespół specjalistów od prawa UE, finansów i zarządzania projektami z dofinansowaniem unijnym. Mamy doświadczenie w wielu branżach sektora prywatnego. Uczestniczymy w projektach B+R, inwestycyjnych czy eksportowych, osiągając uznanie klientów i wysokie pozycje w rankingach firm doradczych. Wszystkie te kompetencje są do Państwa dyspozycji.
Dzięki współpracy z doświadczonym audytorem zewnętrznym wspieramy w sprawnym przeprowadzeniu audytu energetycznego.
To już ponad 110 mln PLN dotacji pozyskanych w ramach FENG w 2023 r. i 2024 r.
Rozliczamy projekty i wspieramy w zarządzaniu nimi, zapewniając odpowiednią kontrolę postępu realizacji prac projektowych, efektywny spływ środków oraz zoptymalizowanie ich wykorzystania, a także weryfikację potencjalnych zagrożeń, pozostając w stałym kontakcie z instytucjami udzielającymi wsparcia.
Skontaktuj się w z nami i poznaj szczegóły konkursu, bo dotacja zaczyna się od kontaktu:
Sebastian Gołębiewski
tel. (+48) 664 039 122,
mail: sebastian@grupa4.pl
Tomasz Berchiet
tel. (+48) 608 525 171,
mail: tomasz@grupa4.pl