Start naboru
Koniec naboru
Dowiedz się więcej
Seal of Excellence
Konkurs, którego celem jest wsparcie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych albo tylko eksperymentalnych prac rozwojowych, w zakresie od 5 do 8 poziomu gotowości technologicznej (TRL). Wniosek o dofinansowanie składany w naborze FENG Seal of Excellence zawiera jedynie te części projektu ocenionego przez Komisję Europejską, które są związane z przeprowadzeniem prac B+R (non dilutive grant funding).
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, których projekty zostały pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską i otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa” (nie później niż 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku do NCBR), jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymały dofinansowania.
Jakie koszty mogą być dofinansowane?
Kategorie, maksymalne kwoty i metody obliczania kosztów, które mogą być dofinansowane w ramach projektu są analogiczne jak w instrumencie EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”. Kategorie kosztów to m.in.:
- koszty personelu;
- podwykonawstwo;
- koszty podróży;
- środki trwałe, wartości niematerialne i prawne (w tym amortyzacja);
- wsparcie osób trzecich (nagrody, stypendia);
- międzynarodowy dostęp do infrastruktury badawczej;
- wirtualny dostęp do infrastruktury badawczej.
Jaka może być wysokość dofinansowania?
Poziom dofinansowania wynosi maksymalnie 70% kosztów kwalifikowalnych projektu. Maksymalna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 2,5 mln EUR.
Dlaczego GRUPA4?
W pierwszym – w ramach Programu FENG – konkursie „Seal of Excellence” Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało tylko 3 dotacje. W gronie najbardziej innowacyjnych laureatów znalazł się projekt, który zespół GRUPY4 przygotował dla spółki URTESTE S.A. pt.: „Test diagnostyczny do wykrywania nowotworu trzustki we wczesnym stadium jego rozwoju”, który otrzymał 11,4 mln PLN dofinansowania UE. Zadzwoń, napisz i umów się na bezpłatną konsultację, by poznać szczegóły konkursu.
Co jeszcze warto wiedzieć?
- budżet konkursu: 15 mln zł;
- projekt dofinansowany w naborze musi wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację (KIS);
- rozpoczęcie realizacji projektu może nastąpić najwcześniej w dniu złożenia pełnego wniosku (etap II) w instrumencie EIC Accelerator w ramach Programu „Horyzont Europa”;
- projekt może być realizowany nie dłużej niż do 31 grudnia 2029 r.
- przewidywany termin zatwierdzenia wyników oceny projektów przez IP wynosi do 80 dni od zakończenia naboru.
Seal of Excellence to znak jakości w postaci tzw. pieczęci doskonałości. Pieczęć doskonałości wprowadzono po raz pierwszy w ramach programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” (2014–2020). Stopniowo stał się on kluczowym instrumentem tworzenia synergii.
Pieczęć doskonałości przyznaje się projektom złożonym w ramach programu „Horyzont Europa” i sklasyfikowanym powyżej określonych z góry progów jakości, ale niedofinansowanym w ramach programu „Horyzont Europa” ze względu na ograniczenia budżetowe. Dzięki temu znakowi Komisja Europejska uznaje wyjątkową wartość projektów i zachęca inne organizacje finansujące do korzystania z wysokiej jakości procesu oceny programu „Horyzont Europa”. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest właśnie jedną z takich organizacji.