Za nami trzy edycje indywidualne i dwie dla projektów konsorcjalnych najpopularniejszego wśród przedsiębiorców i najbardziej kontrowersyjnego konkursu w perspektywie UE na lata 2021 -2027. Przed nami kolejne – jeszcze w 2025 r. dwa kolejne nabory wniosków.
O pracy nad dokumentacją konkursową w Ścieżce SMART na przestrzeni prawie dwóch lat obecności konkurs na arenie funduszy europejskich w perspektywie finansowej na lata 2021 – 2027 można by napisać książkę… Synteza to jednak cnota doradcy, trudniącego się pozyskiwaniem unijnych dotacji, bo to właśnie on musi wielokrotnie opisać wykraczające poza granice naszego kraju innowacje w ograniczonej przez „Instrukcję wypełniania wniosków” ilości znaków.
W telegraficznym więc skrócie: dlaczego uważamy, że jesteśmy SMART oraz, że nasi Klienci są SMART?
Bo w od startu konkursu w 2023 r. pozyskaliśmy wspólnie już 135 mln PLN:
- 38,3 mln PLN dotacji (siódme co do wielkości dofinansowanie) w pierwszym konkursie nowej perspektywy dla spółki URTESTE S.A. na badania i rozwój testu PANURI – do diagnozowania raka trzustki we wczesnych stadiach rozwoju. Wierzymy, że również dzięki tej dotacji świat otrzyma innowacyjną metodę diagnozowania nowotworu trzustki we wczesnej fazie, dzięki realizacji projektu spółki URTESTE S.A. pn. „Test PANURI – bazujący na metodzie enzymatycznej, wysoko skuteczny i nisko kosztowy test IVD do diagnozowania raka trzustki we wczesnych stadiach rozwoju oraz międzynarodowa ochrona praw własności przemysłowej wynalazków w postaci testów IVD do oznaczania innych nowotworów bazujących na metodzie enzymatycznej”;
- w drugiej rundzie Ścieżki SMART postanowiliśmy pobić ten wynik i… się nam udało – na konta naszych klientów wpłynie niebawem 43,5 mln PLN dotacji (w tym czwarta co do wielkości dotacja w konkursie o wartości 27 mln PLN). Innowacje, które zrodzą się dzięki realizacji projektów badawczo – rozwojowych przez spółki: United Robots Sp. z o.o., URTESTE S.A. i TAXUS UL Sp. z o.o. zasługują na to wsparcie;
- w drugiej edycji konkursu Ścieżka SMART (dla dużych przedsiębiorstw w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju) pozyskaliśmy łącznie 17 mln PLN dofinansowania na dwa projekty: „Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania aplikacji technicznych z EPP o przełomowych właściwościach, zgodnych z oczekiwaniami zgłaszanymi przez odbiorców z branż precyzyjnych” dla spółki HSV Polska Sp. z o.o. (14 mln PLN dotacji) oraz „Pantograf nowej generacji o podwyższonych parametrach funkcjonalno- użytkowych i niższej masie własnej dla sektora kolejnictwa” dla spółki ECE NGINEERING Sp. z o.o. (3 mln PLN dotacji);
- w pierwszej rundzie konkursu dla projektów konsorcjalnych udało się coś równie niesamowitego – uzyskaliśmy 100-procentową skuteczność. Przygotowaliśmy dwie dokumentacje aplikacyjne dla konsorcjów: VASA Therapeutics Sp. z o.o. z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu oraz TAXUS UL Sp. z o.o. z Muzeum i Instytutem Zoologii Państwowej Akademii Nauk w Warszawie. VASA Therapeutics jest liderem projektu: „Rozwój innowacyjnego inhibitora metaloproteinaz MMP jako pierwszego w swojej klasie leku modyfikującego przebieg MMVD i SAS u psów” o wartości 21,7 mln PLN a TAXUS UL liderem projektu: „System wielkoobszarowego monitoringu dzikich zwierząt z wykorzystaniem fotopułapek i sztucznej inteligencji” o wartości 6,2 mln PLN. Oba projekty zostały docenione przez ekspertów NCBR i wybrane do dofinansowania. Łączna wartość pozyskanego dofinansowania w tej rundzie to 19,6 mln PLN;
- w połowie kwietnia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła listę 101 projektów, które – w ocenie ekspertów – otrzymały największą ilość punktów i spełniły wszystkie wymagane kryteria w ramach trzeciej rundy indywidualnej. Na tej liście również zostawiamy swój skromny znak jakości – w gronie wyróżnionych projektów znalazł się wniosek spółki APLEX Sp. z o.o., pt. „Wdrożenie innowacyjnej technologii wtrysku z przepływowym układem zamykania”. Współpraca APLEX i GRUPA4, to trwająca już wiele lat historia partnerstwa i wzajemnego zaufania. Jesteśmy dumni, że możemy czuć się częścią Zespołu GRUPY APLEX i z pełnym bagażem wieloletniego doświadczenia w funduszach europejskich wspierać każdą kluczową dla rozwoju Spółki decyzję. Dofinansowanie dla APLEX Sp. z o.o. daje nam możliwość potwierdzenia, że pozyskaliśmy dotację w każdej z dotychczasowych rund konkursu Ścieżka SMART, w której znamy już wyniki. Wiemy jak zmieniać odważne wizje w skuteczne projekty – i sprawiamy, że to się dzieje!
„W kilku podręcznikach małego marketingowca, które ostatnio przeglądałem, przewija się pojęcie „testu Franka Sinatry”. Testu, którego wynik może być jednym z najbardziej efektywnych sposobów na zbudowanie autorytetu swojej marki – z jednej strony – a także dowodów jej kompetencji – z drugiej. Testu, przed którym w każdej chwili mogą postawić nas nasi Klienci” – komentuje Jakub Woźniak – Członek Zarządu w GRUPA4.
„W utworze Mistrza Sinatry „New York, New York” pojawiają się słowa: „If I can make it there, I’ll make it anywhere” (“Jeśli tam mi się uda, to uda mi się wszędzie”). Nowy York staje się symbolem sukcesu. Każda firma powinna taki mieć, bo do Klientów przykład wielkiego triumfu trafi bardziej, niż statystyka i tony analiz. Uwiarygodnia nas” – dodaje Jakub Woźniak. „Czy dla doradców pozyskujących fundusze europejskie Nowym Jorkiem może być konkurs Ścieżka SMART? Tak, może… bo czy za dość wymagające można uznać warunki konkursu, które prowadzą do wybrania 201 projektów z 2700 złożonych do oceny? Czy w GRUPA4 Fundusze Europejskie podjęliśmy rękawice i wspólnie z naszymi Klientami postanowiliśmy walczyć o swoje? Tak, w każdej z dotychczasowych rund. Czy zawsze nam się udaje? Nie. Nie mamy stuprocentowej skuteczności a niepowodzenia naszych klientów i ich nowatorskich projektów po prostu nas kłują… Czy choć raz nam się udało? Tak, nieraz. W pierwszej rundzie Ścieżki SMART pozyskaliśmy 38,3 mln PLN dotacji, w drugiej łącznie 60,5 mln PLN a w trzeciej dodatkowo 15 mln PLN na realizację innowacyjnych projektów, które na to wsparcie zasługują. Jesteśmy z tego dumni” – podsumowuje Jakub Woźniak – Członek Zarządu w GRUPA4 Fundusze Europejskie.
Machina Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki się nie zatrzymuje. Właśnie wystartował nabór wniosków w kolejnej rundzie konkursu dla projektów indywidualnych, która potrwa do 26 czerwca 2025 r. Jeszcze w 2025 r. zorganizowana zostanie kolejna specjalna runda konkursu Ścieżka SMART, przeznaczona dla projektów konsorcjalnych (nabór wniosków rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 30 września 2025 r.).
W GRUPIE4 jesteśmy dumni z tego, że dla wielu polskich firm staliśmy się składnikiem sukcesu. Ogromną satysfakcję sprawia nam możliwość dokładania swojej cegiełki do realizacji Państwa wielkich planów. Spotkania z Państwem są dla nas motywacją do dalszej pracy.
Właśnie dlatego zapraszamy do kontaktu. To od niego zaczyna się dotacja.