Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przygotowuje się do uruchomienia nowego projektu grantowego o nazwie „Dig.IT. Transformacja cyfrowa”. W najnowszym komunikacie Agencja informuje, że jest na etapie przygotowań do uruchomienia naboru wniosków o udzielenie grantów.
Projekt grantowy, który wspierać będzie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w zakresie transformacji cyfrowej, aby zwiększyć ich konkurencyjność na rynku.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu, którzy chcą podnieść poziom dojrzałości cyfrowej swoich przedsiębiorstw poprzez udany proces transformacji cyfrowej i którzy zamknęli co najmniej 5 pełnych lat obrotowych.
Dotację otrzymają firmy, których sytuacja finansowa pozwala na zrealizowanie projektu oraz utrzymanie jego rezultatów w 3-letnim okresie trwałości, tj.:
przychód netto ze sprzedaży za ostatnie 3 pełne lata obrotowe Wnioskodawcy wskazano zgodnie z dokumentacją finansową;
średnia roczna wysokość przychodów netto ze sprzedaży z ostatnich 3 lat jest wyższa od wartości wnioskowanego dofinansowania;
przedsiębiorstwo nie jest w trudnej sytuacji w rozumieniu unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa.
Jakie koszty mogą być dofinansowane?
Dofinansowane mogą zostać między innymi:
w części obligatoryjnej projektu – jako koszty dominujące: koszty wartości niematerialnych i prawnych w postaci gotowego oprogramowania lub zleconych prac programistycznych oraz usługi chmurowe typu SaaS, PaaS, IaaS czy CSaaS itp.;
w części fakultatywnej – jako koszty uzupełniające: koszty wdrożenia oprogramowania lub usług chmurowych do działalności przedsiębiorstwa, koszty szkoleń pracowników z wykorzystania nabytych technologii cyfrowych, koszty niezbędnych środków trwałych.
Jaka może być wysokość dofinansowania?
Intensywność pomocy nie przekroczy 50% kosztów kwalifikowanych projektu.
Dlaczego GRUPA4?
Posiadamy bardzo duże doświadczenie i liczne sukcesy w pozyskiwaniu dotacji na projekty związane z procesami transformacji cyfrowej, projekty związane ze sztuczną inteligencją, czy automatyzacją i robotyzacją przedsiębiorstw. W styczniu 2025 r. pozyskaliśmy 3 mln zł dla firmy Bratex Dachy Mrzygłód, w konkursie, którego celem było kompleksowe wsparcie w procesie transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i robotyzację procesów. W ramach konkursu „Szybka Ścieżka – Innowacje Cyfrowe” pozyskaliśmy 6,5 mln zł dla firmy Greentech Robotics Sp. z o.o. na rozwój oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji, wspierającego proces wprowadzenia do pracy robotów mobilnych. Zapraszamy do kontaktu i bezpłatnej konsultacji Twojego pomysłu na projekt.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Minimalna wartość grantu: 150.000,00 PLN
Maksymalna wartość grantu: 850.000,00 PLM
Planowana alokacja na konkurs to 140 mln PLN
2 filary DIG.IT:
- granty na sfinansowanie transformacji – dzięki projektowi Dig.IT, można otrzymać granty, które umożliwią finansowanie procesu transformacji cyfrowej Twojego przedsiębiorstwa. Granty obejmą zakup nowoczesnych technologii cyfrowych w powiązaniu z ich wdrożeniem w przedsiębiorstwie, nabyciem niezbędnych środków trwałych oraz przeszkoleniem pracowników, co wpłynie na podniesienie poziomu cyfryzacji. To doskonała okazja, aby wprowadzić innowacje produktowe, procesowe lub organizacyjne, które przyspieszą rozwój Twojego biznesu;
- promocja i upowszechnianie idei transformacji cyfrowej: projekt Dig.IT nie tylko umożliwia pozyskanie grantu na transformację cyfrową przedsiębiorców, ale również ma na celu popularyzowanie i zachęcanie do cyfryzacji wśród ogółu przedsiębiorców, wskazując na pozytywny wpływ tych procesów na rozwój firm.
Obszary transformacji cyfrowej wspierane w części grantowej projektu:
- automatyzacja procesów i analityka biznesowa;
- cyfrowa sprzedaż i kontakt z klientem;
- wykorzystanie rozwiązań chmurowych;
- wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe;
- cyberbezpieczeństwo;
- zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych.
Kryteria premiujące dla projektów (dodatkowe punkty):
- preferencja mikro i małych przedsiębiorstw względem średnich firm;
- zrównoważony rozwój gospodarczy: redukcja emisji zanieczyszczeń, optymalizacja zużycia energii. racjonalne zarządzanie zasobami wodnymi, promowanie odnawialnych źródeł energii, zwiększenie efektywności wykorzystania materiałów i odpadów;
- przewaga konkurencyjna: konkurencyjność cenowa, poprawa jakości produktów/usług, innowacje technologiczne, elastyczność w dostarczaniu produktów/usług oraz możliwość wprowadzania nowych produktów/usług.
Kryteria preferencyjne (dodatkowe punkty i priorytety):
- poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy: automatyzacja niebezpiecznych zadań, minimalizacja kontaktu z niebezpiecznymi substancjami, wykorzystanie technologii cyfrowych do monitorowania warunków pracy, dostosowanie miejsc pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami;
- usprawnienie relacji z klientem: rozbudowane opcje zakupów online, usługi posprzedażowe dostępne zdalnie, automatyzacja obsługi klienta, personalizacja oferty;
- cyberbezpieczeństwo i technologie wspierające „Drogę ku cyfrowej dekadzie”: wzmacnianie cyberbezpieczeństwa, wykorzystanie przetwarzania w chmurze, analiza dużych zbiorów danych, implementacja sztucznej inteligencji.