Projekty B+R przedsiębiorstw
Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów
Działanie 1.1 Fundusze Europejskie dla Podlasia, 2021-2027
Celem Działania jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przez przedsiębiorstwa oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii.
Kto może ubiegać się o wsparcie w ramach konkursu?
- mikro, małe, średnie, duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą i realizujące projekt na obszarze województwa podlaskiego.
Projekty mogą być realizowane przez MŚP samodzielnie lub we współpracy z innym MŚP albo innymi przedsiębiorstwami lub jednostkami naukowymi. Duże przedsiębiorstwa mogą otrzymać wsparcie tylko pod warunkiem współpracy z MŚP oraz przy zapewnieniu efektu dyfuzji innowacji.
Liderem konsorcjum może być wyłącznie przedsiębiorstwo. W przypadku konsorcjum Beneficjentem pomocy publicznej może być wyłącznie partner wiodący (Lider). Pozostali konsorcjanci uzyskują wsparcie w formie pomocy de minimis (nie dotyczy organizacji badawczych realizujących projekt w ramach ich działalności niegospodarczej).
Maksymalny udział kosztów kwalifikowalnych ponoszonych przez organizację badawczą nie może przekroczyć 40% kosztów kwalifikowanych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych.
Na jakie projekty można uzyskać dofinansowanie?
W ramach konkursu będzie możliwość uzyskania wsparcia na realizację projektów określonych jako Typ 1.1.A Projekty B+R przedsiębiorstw lub ich konsorcjów, tj. projektów dotyczących prowadzenia przez MŚP (lub ich konsorcjów) badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych.
Celem projektu powinno być opracowanie innowacji produktowych/procesowych, tj. nowych lub istotnie ulepszonych produktów/ procesów produkcyjnych.
Uzupełnieniem projektu mogą być komponenty: prace przedwdrożeniowe, wdrożenie wyników prac B+R, zazielenienie i podnoszenie kompetencji pracowników i osób zarządzających (powiązane z merytoryką projektową).
Termin naboru: 10 maja - 26 czerwca
(kolejny nabór rozpoczyna się 1 września br.)
Masz pomysł na projekt?
Zapraszamy do kontaktu z doradcą:
- Sebastian Gołębiewski, tel. (+48) 664 039 122,
mail: sebastian@grupa4.pl
- Jakub Woźniak, tel. (+48) 505 322 139,
mail: jakub@grupa4.pl
W ramach działania udzielane jest kompleksowe wsparcie projektów obejmujących następujące komponenty:
- prace badawczo-rozwojowe B+R (obligatoryjne) - badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub eksperymentalne prace rozwojowe. Efektem projektu powinien być etap zaawansowania innowacyjnego rozwiązania pozwalający na jego urynkowienie.
- Fakultatywne komponenty projektu
- prace przedwdrożeniowe polegające m.in. na: opracowaniu dokumentacji wdrożeniowej, usługach rzecznika patentowego, testach, certyfikacji, jako kontynuacja komponentu badawczego.
- wdrożenie wyników prac B+R - wydatki niezbędne do wdrożenia wyników prac B+R w działalności gospodarczej wnioskodawcy (komponent wdrożeniowy musi stanowić mniejszość wydatków kwalifikowalnych projektu), realizowany w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej – włącznie z wymogiem inwestycji początkowej. W przypadku projektów partnerskich koszty kwalifikowalne może ponosić wyłącznie przedsiębiorstwo – lider partnerstwa (wyłącznie MŚP).
- zazielenienie jako część komponentu wdrożenia wyników prac B+R – np. wydatki związane z energetyką odnawialną (max 10% wydatków kwalifikowalnych projektu).
- podnoszenie kwalifikacji kadr przedsiębiorstw w zakresie dotyczącym realizacji prac B+R oraz w zakresie ochrony własności intelektualnej związanej z projektem.
Jakie są parametry udzielanego wsparcia?
Udzielane w ramach konkursu wsparcie ma charakter:
- dotacji bezzwrotnej:
a) do 80% w przypadku badań przemysłowych, oraz do 60% w przypadku eksperymentalnych prac rozwojowych - w zakresie komponentu projektu dot. prac B+R
b) do 70% (pomoc de minimis), do 50% (pomoc publiczna) - w zakresie komponentu projektu dot. prac przedwdrożeniowych, podnoszenia kwalifikacji kadr
- dotacji warunkowej:
a) zgodnie z mapą regionalnej pomocy inwestycyjnej - do 70% - w zakresie komponentu projektu dot. wdrożenia wyników prac B+R (dotyczy wyłącznie MŚP).
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: 150 tys. PLN
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: 8,0 mln PLN
Alokacja konkursu: 15,00 mln PLN
Maksymalny okres realizacji projektu: 36 miesięcy
__________________________________________________________________________________
Chcesz porozmawiać nt. możliwości aplikowania w tym konkursie?
Zapraszamy do kontaktu z doradcą:
- Sebastian Gołębiewski, tel. (+48) 664 039 122,
mail: sebastian@grupa4.pl
- Jakub Woźniak, tel. (+48) 505 322 139,
mail: jakub@grupa4.pl
Od pierwszej rozmowy po finalne formalności, nasi doświadczeni specjaliści są pod ręką cały czas, dbając o to, by klient mógł skupić się na tym, co dla niego najważniejsze.
Jakie koszty będą podlegać wsparciu?
Koszty kwalifikowalne – komponent prace B+R:
- Personel projektu: koszty wynagrodzenia zasadniczego, składek, premii i innych elementów dotyczących zatrudnienia/oddelegowania personelu B+R i personelu pomocniczego.
- Amortyzacja aparatury i sprzętu w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu.
- Amortyzacja budynków przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu.
- Nieruchomości – koszty gruntów wykorzystywane na potrzeby projektu (dzierżawa, wieczyste użytkowanie gruntów).
- Wartości niematerialne i prawne – koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych nabytych od osób trzecich na warunkach rynkowych.
- Dostawy (inne niż środki trwałe) – wydatki związane z dostawami, koszty zakupu materiałów, środków eksploatacyjnych ponoszonych bezpośrednie w związku z realizacją prac B+R.
- Usługi zewnętrzne (koszty operacyjne), w tym.in.: wynajem/leasing aparatury badawczej oraz powierzchni laboratoryjnej, usługi transportowe, pomocnicze usługi obce, opłaty związane z dopuszczeniem do badań.
- Usługi zewnętrzne (podwykonawstwo) – koszty badań wykonywanych na podstawie umowy oraz koszty doradztwa i równorzędnych usług wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby projektu B+R (limit na podwykonawstwo – max 60% kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i prac rozwojowych w projekcie).
- Koszty uzyskania, walidacji i obrony patentów i innych wartości niematerialnych i prawnych.
- Wydatki związane z cross-financingiem (usługi doradczo-szkoleniowe – max 10% wydatków kwalifikowalnych projektu).
- Koszty pośrednie – stawka ryczałtowa do 7% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich.
Koszty kwalifikowalne – komponent wdrożenie wyników prac B+R (tylko MŚP):
- Koszt nabycia gruntów, w tym nabycia prawa do użytkowania gruntu.
- Koszt nabycia prawa własności nieruchomości zabudowanej (koszt gruntów i nieruchomości nie może przekroczyć 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu lub 15% w przypadku terenów opuszczonych oraz poprzemysłowych).
- Koszty środków trwałych/dostaw, w tym koszty nabycia, instalacji i uruchomienia lub leasingu środków trwałych.
- Koszty robót budowlanych oraz nadzoru nad robotami budowlanymi
- Wartości niematerialne i prawne
- Wydatki na opracowanie dokumentacji związanej z przygotowaniem projektu (de minimis).
- Wydatki związane z energetyką odnawialną (max 10% wydatków kwalifikowalnych projektu) w ramach pomocy de minimis lub regionalnej pomocy inwestycyjnej.
Wartość wydatków kwalifikowalnych projektu:
od 150 tys. PLN do 8,0 mln PLN
Jak możemy pomóc?
- Od lat specjalizujemy się w pozyskiwaniu środków finansowych z UE na realizację projektów B+R, inwestycyjnych oraz dot. internacjonalizacji.
- W nowej Perspektywie Finansowej (2021-2027), w ramach FENG dla naszych klientów pozyskaliśmy już blisko 50 mln zł
- Bazując na wieloletnim doświadczeniu i szerokiej wiedzy ocenimy możliwość i szanse pozyskania dofinansowania. Dzięki doświadczeniom z poprzedniej perspektywy finansowej, także w zakresie wdrożeń i realizacji projektów B+R zaproponujemy rozwiązanie optymalizujące szanse na skuteczną aplikację, ale także późniejsze bezproblemowe rozliczenie dotacji.
- W ścisłej współpracy z Państwa zespołem przygotowujemy kompletne wnioski o dofinansowanie a następnie przygotujemy reprezentację wnioskodawcy do spotkania z ekspertami w ramach oceny panelowej.
- Doradzimy we właściwym zaplanowaniu projektu, tak aby nie tylko pozyskać rekomendację dofinansowania projektu, ale także umożliwić późniejszą jego realizację zgodnie z założeniami.
- Kiedy pozyskamy dla Państwa dofinansowanie, z przyjemnością będziemy kontynuować współrpacę w zakresie rozliczenia dotacji oferując także wsparcie w formie asysty zarządczej.
Termin naboru: 10 maja - 26 czerwca (kolejny nabór rozpoczyna się 1 września br.)
Masz pomysł na projekt?
Zapraszamy do kontaktu z doradcą:
- Sebastian Gołębiewski, tel. (+48) 664 039 122,
mail: sebastian@grupa4.pl
- Jakub Woźniak, tel. (+48) 505 322 139,
mail: jakub@grupa4.pl
Ocena projektów w ramach konkursu prowadzona jest wg ściśle zdefiniowanych kryteriów. Spełnienie kryteriów nie tylko warunkuje pozytywną ocenę projektu, ale także pozycjonuje go na liście rankingowej, dlatego istotna jest umiejętność przedstawienia projektu w sposób zwiększający szansę na uzyskanie możliwie jak największej liczby punktów.
Kryteria punktowane:
- Wpływ projektu na rozwój regionalnych inteligentnych specjalizacji (kryterium rozstrzygające) – do 15 pkt za projekt wpływający na rozwój obszarów zaliczanych do „rdzenia” inteligentnych specjalizacji. W przypadku projektu wpływający na rozwój obszarów zaliczanych do inteligentnych specjalizacji „wschodzących” można otrzymać 10 pkt.
- Współpraca (kryterium rozstrzygające, max 15 pkt) – 5 pkt w przypadku współpracy w formie konsorcjum plus dodatkowe punkty jeśli konsorcjum tworzone jest: z udziałem przedsiębiorstw z krajowego klastra kluczowego (+5 pkt), z organizacją badawczą posiadającą siedzibę w kraju (+7,5 pkt), organizacją badawczą posiadającą siedzibę za granicą (+10 pkt).
- Przedmiot projektu – ocena rodzaju i zakresu zaplanowanych działań w ramach projektu (max 20 pkt – punkty nie podlegają sumowaniu):
- Zaplanowano wdrożenie wyników prac B+R – 20 pkt
- Prowadzone będą wyłącznie prace rozwojowe – 15 pkt
- Przeprowadzone badania i prac pozwolą z etapu badań przemysłowych przejść na etap badań rozwojowych – 10 pkt
- Zostanie utworzone/rozwinięte zaplecze B+R – 5 pkt
- Doświadczenie w prowadzeniu prac B+R (max 10 pkt) – jeżeli wnioskodawca skomercjalizował wyniki własnych/współtworzonych prac B+R – 10 pkt, jeżeli prowadzi/prowadził prac B+R poparte wynikami innymi niż komercjalizacja (np. prototyp, pilotaż, patenty) – 5 pkt, jeżeli wnioskodawca posiada dział B+R – 3 pkt (punkty sumują się).
- Planowana implementacja rezultatów projektu (kryterium rozstrzygające, max 10 pkt) – w przypadku wdrożenia wyników projektu do własnej działalności w regionie – 10 pkt, w przypadku wdrożenia wyników projektu do własnej działalności poza regionem – 7 pkt, w przypadku udzielenia na zasadach rynkowych licencji – 5 pkt (pkty nie podlegają sumowaniu).
- Efekty realizacji projektu (kryterium rozstrzygające, max 15 pkt) – przyznanie punktów za ochronę wytworzonych w ramach projektu rozwiązań – w przypadku uzyskania prac ochronnych na wzór użytkowy – 10 pkt, na prawa rejestracji na wzór przemysłowy – 10 pkt, dokona zgłoszenia patentowego międzynarodowego – 7 pkt, dokona zgłoszenia patentowego w kraju – 5 pkt, dokona zgłoszenia wzoru użytkowego/przemysłowego – 3 pkt.
- Dodatkowe efekty realizacji projektu (kryterium rozstrzygające, max 10 pkt) – przyznanie punktów za kompleksowość projektu – jeżeli projekt zakłada działania związane z zazielenieniem przedsiębiorstw – 5 pkt., jeżeli projekt zakłada działania związane z internacjonalizacją (np. współpraca z partnerami z innych regionów/państw członkowskich) – 3 pkt, jeżeli projekt przewiduje działania związane z cyfryzacją (np. zakłada opracowanie nowych produktów/technologii/usług cyfrowych) – 2 pkt (punkty sumują się).
- Podnoszenie kompetencji – 3 pkt w przypadku gdy wnioskodawca przewiduje rozwój kompetencji pracowników lub kadry zarządzającej w zakresie obszarów powiązanych z projektem, np.: prowadzenie prac B+R, transfer technologii, rozwój inteligentnych specjalizacji, zarządzanie innowacjami, komercjalizacja wyników prac B+R ochrona własności przemysłowej, 5 pkt w przypadku gdy wnioskodawca przewiduje rozwój kompetencji pracowników z grup narażonych na dyskryminację ze względu na cechy prawnie chronione (punkty nie podlegają sumowaniu).